Памета школска башта

„Паметна школска башта“ -2023-2-RS01-KA210-VET-000178776

Пројекат спада угрупу малих партнерстава.  Промовисање интересовања и изванредности у науци, технологији, инжењерству и математици (СТЕМ) и подржавање дигиталних и зелених капацитета у сектору средњег образовања.

Наша школа тежи константном унапређивању наставе угледајући се на најистакнутије светске институције. У складу са тим, желимо наставу да учинимо занимљивијом за наше ученике са циљем да ученици активно учествују у њој. Желимо да промовишемо интересовање и изванредност у СТЕМ областима, као и подршку дигиталним и зеленим капацитетима у образовању. Циљ нам је да наша школа постане још боља и да пружи најквалитетније образовање талентованим ђацима. Увидели смо и важност спајања екологије са ИТ алатима, тј. нових технологија са производњом здраве хране, а наши ђаци могу да одговоре таквом изазову. Питали смо се како повезати нашу школу са пољопривредом? Ту су нам помогле партнерске школе: Пољопривредна школа са домом ученика „Соња Маринковић“ из Пожаревца и Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma – Словенија. У пројекту учествују ученици од првог до четвртог разреда, а реализација пројекта је планирана током 2024. и 2025. године.

Циљ пројекта је унапређење рада школских секција и ваннаставних активности како бисмо подстакли ученике да активно учествују у настави.

  • Оспособити и мотивисати наставнике и ученике да унапрећују СТЕМ образовање
  • Израда дигиталних садржаја који ће побољшати квалитет наставе
  • Промовисање здравог начина живота и одговорног понашања
  • Израда ИТ алата за праћење активности у школским вртовима
  • Учење кроз рад и подстицање предузетништва кроз пројекте
  • Отвореност према Европској унији, мобилност наставника и ученика, комуникација са другим културама.

Предвиђене пројектне активности:

  • Организација радионица о урбаном баштованству
  • Истраживање и имплементација ИТ и роботике: Употреба технологија ИТ и роботике за аутоматизацију и оптимизацију процеса у урбаном пољопривредном пројекту кроз ваннаставне активности
  • Едукација локалних школа: Спровођење предавања и радионица у школама о одрживој пољопривреди и важности урбаног баштованства.

Резултат планираних активности:

  • Унапређење рада школских секција и ваннаставних активности, кроз које би ученици показали примену свог знања и вештина
  • Подизање еколошке свести код ученика и наставника
  • Унапређење СТЕМ образовања: применити научне концепте, математичке вештине, критичко размишљање, истраживање и инжењерски дизајн како би планирали дугорочну школску башту за узгој поврћа и других биљака
  • Размена добрих пракси
  • Узајамно учење
  • Развијање креативног и критичког размишљања
  • Унапређење здравља деце.

Школе у урбаним срединама могу бити идеално место за започињање пројеката паметног баштованства за наставнике и ученике. Урбане баште у школама значајно би унапредиле животе ученика, наставника и целе заједнице.

АКТИВНОСТИ :

Између два пројектна састанка током фебруара  и марта месеца 2025. наставник Јовица Милисављевић је са ученицима Николом Најићем, Михаилом Алексићим и Алексом Чеперковићем поставио потребну и планирану апаратуру у Пољопривредној школи са домом ученика “Соња Маринковић”.  Од стране Пољопривредне школе били су наставници Маглена Миљковић, Ружица Берић, Весна Јовић, Иван Милош, ученици Иван Младеновић, Јанко Илић, Лазар Станковић, Михајло Обрадовић. Планирана опрема се састоји од уређаја за контролу осветљености, влажности ваздуха и земљишта, те извора вештачке светлости и система за заливање.

Опрема је постављена у просторијама Пољпопривредне школе са домом ученика “Соња Маринковић” из Пожаревца са циљем да се пројекат што више приближи свим ученицима школе , али и да се брже и лакше прате параметри који су задати. У сврху праћења инсталирана је опрема која омогућава даљинско очитавање путем слања СМС-а (ГСМ модул за слање порука о вредностима температуре и влажности које се очитавају путем сензора) , а упутство је постављено на зид чиме је постало доступно свим ученицима. Праћено је стање опреме и квалитет функционисања хардвера о чему је вршена редовна, свакодневна комуникација између наставника Јовице Милисављевића, Тамаре Ђорић-Шпаровић и Ивана Милоша.

 

Scroll to Top